Jak dbać o bieliznę? Zacznij od właściwego przechowywania!
Troska o bieliznę zaczyna się w momencie, kiedy trafia do Twojej garderoby. Jeśli odkładasz ją gdzie popadnie, licząc na to, że będzie leżała idealnie po założeniu, to, niestety, jesteś w błędzie. Biustonosze, majtki i inne akcesoria bieliźniane, ze względu na swój delikatny materiał, wmagają odpowiedniego przechowywania, aby zachować swój kształt oraz prozdrowotne właściwości.
Odpowiednie przechowywanie pozwoli Ci nie tylko zadbać o bieliznę, ale również uporządkuje Twoją garderobę i oszczędzi Ci czas.
1. Uporządkuj bieliznę według koloru, rodzaju, częstotliwości noszenia lub okazji. Taki porządek w garderobie ułatwi Ci codzienne przygotowania do pracy oraz szybkie znalezienie odpowiedniego stanik lub majtek, nawet gdy masz mało czasu.
2. Unikaj zgniatania miseczek biustonosza. Nie składaj staników na pół, nie wywijaj ich na drugą stronę ani nie zwijaj w "kłębek".
3. Układaj biustonosze na płasko, swobodnie opierając je o siebie. Jeśli brakuje miejsca, włóż miseczki jednego stanik w drugą lub rozważ ich wieszanie na wieszakach. Majtki warto składać starannie i równo, co pozwoli zaoszczędzić miejsce.
Niewłaściwe przechowywanie bielizny może sprawić, że posłuży Ci ona jeszcze przez jakiś czas, lecz błędy popełnione podczas prania zdecydowanie skrócą jej żywotność. O tym, jak prawidłowo prać bieliznę, można by napisać tom wszystkiego, co wiemy na ten temat. Dlatego dzielimy się z Tobą podstawowymi zasadami, które pomogą Ci w zachowaniu jej w jak najlepszym stanie. Pamiętaj jednak, aby zawsze zapoznać się z informacjami zawartymi na metce lub w opisie produktu na stronie internetowej!
4. Mimo że niektórzy producenci twierdzą, że bieliznę z jedwabiu, bawełny czy poliestru można prać w pralce, a pozostałą należy pierze ręcznie, w Promees zalecamy prać każdy biustonosz i majtki ręcznie. Takie podejście pozwala na wolniejsze zużywanie się bielizny oraz minimalizuje ryzyko uszkodzeń mechanicznych.
5. Temperatura wody powinna wynosić od 20 do 30 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może prowadzić do deformacji materiału.
6. Używaj odpowiednich preparatów do prania bielizny lub szarego mydła, aby zapewnić, że tkaniny nie stracą swoich właściwości w wyniku działania detergentów. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie środków przeznaczonych do prania odzieży dziecięcej.
7. Nie trzyj bielizny zbyt mocno podczas jej czyszczenia! To delikatne materiały, takie jak koronka, satyna czy tiul, mogą łatwo ulec uszkodzeniu lub przetarciu przy intensywnym praniu ręcznym. Zaleca się stosowanie delikatnych, posuwistych ruchów, które nie tylko oszczędzą tkaninę, ale także skutecznie usuną zabrudzenia oraz odświeżą materiał.
8. Jeśli zdecydujesz się na pranie bielizny w pralce, umieść ją w specjalnych woreczkach, ustaw odpowiednią temperaturę i wybierz program prania z minimalną ilością obrotów, aby zachować jej jakość. Pamiętaj również o podziale rzeczy według kolorów.
9. Po praniu ręcznym dokładnie wypłucz biustonosz lub majtki w chłodnej wodzie i odsącz nadmiar wody, używając ręcznika. Unikaj wykręcania bielizny, ponieważ takie działanie może osłabić jej właściwości i skrócić jej żywotność.
Jak już wiesz, ogólna zasada jest prosta: najlepiej prać ręcznie, delikatnie i w letniej wodzie, używając odpowiednich środków. Bielizna to niezwykle delikatny element garderoby, szczególnie w przypadku koronkowej bielizny erotycznej lub modeli z przezroczystego tiulu. Przejdźmy teraz do ostatniego punktu, który odpowiada na pytanie, jak odpowiednio dbać o bieliznę.
Suszenie: nie takie oczywiste, jak mogłoby się wydawać
Gdy kończysz pranie, odsączasz nadmiar wody i przystępujesz do suszenia. W przypadku większości ubrań zazwyczaj wystarczy je powiesić na kaloryferze, umieścić w suszarce lub wystawić na słońce. Jednak gdy chodzi o bieliznę, warto przestrzegać pewnych zasad, które pomogą wydłużyć żywotność biustonoszy i majtek.
10. Unikaj suszarek, kaloryferów i słońca! Dwa pierwsze zniekształcają i niszczą bieliznę, a ostatnie powoduje jej odbarwianie (z wyjątkiem białych materiałów).
11. Susz bieliznę na płasko, wykorzystując ręcznik.
12. Podczas suszenia znajdź zacienione miejsce z dobrym przepływem powietrza, aby tkaniny nie były narażone na promienie słoneczne, ale jednocześnie mogły schnąć.
Choć możesz sądzić, że wszystko, co napisaliśmy, jest zbędne i niepotrzebne, zastanów się, czy naprawdę chcesz wymieniać swoje ulubione staniki co miesiąc, skoro mogłabyś to robić nawet co rok?