6 RODZAI SKARPETEK- jak je dzielimy pod względem długości?

Mikrostopki

Znane również jako półstopki lub mokasynki, to rodzaj skarpetek, które są niskie, wycięte i nie wystają poza obuwie. Niewątpliwie, wystające skarpetki z mokasynów, balerinek czy niskich trampek to stylowy faux pas. Dlatego zdecydowanie zaleca się noszenie mikrostopków do takich modeli obuwia. Możesz się zastanawiać, czy skarpetki nie będą zsuwać się ze stopy podczas chodzenia. Większość dostępnych modeli wyposażona jest wewnętrznie w specjalny silikonowy pasek, który zapewnia ich stabilność przez cały dzień.

 

Stopki

Stopki to skarpetki, które sięgają poniżej kostki, a jednocześnie mogą lekko wystawać z butów. Ten typ skarpet zyskał dużą popularność w zestawieniach ze sneakersami i obuwiem sportowym. Są idealne na wiosenne i letnie dni, gdy odsłonięte kostki nie zwracają uwagi, jak to bywa w chłodniejszych porach roku.

 

Zwyklaki

Zwyklaki to jeden z najpopularniejszych rodzajów skarpetek dostępnych w sieciówkach, często sprzedawanych w zestawach. Charakteryzują się cienkim ściągaczem o grubości około 1 cm, który dobrze trzyma skarpetkę na łydce i zapobiega jej zsuwaniu się. Choć nie jesteśmy pewni, czy 'zwykłe skarpetki' to oficjalna nazwa, w codziennych rozmowach tak określamy te, które sięgają ponad kostkę, ale są niższe od skarpetek garniturowych. Idealnie nadają się na sytuacje, gdy nie chcemy, by nogawki spodni odsłoniły kawałek gołej skóry, gdy siadamy.

 

Skarpetki garniturowe

Skarpetki garniturowe to najklasyczniejszy model spośród wszystkich typów skarpet. Charakteryzują się szerokim ściągaczem, który nie powinien uciskać, a jednocześnie skutecznie utrzymuje je na miejscu. Sięgają do połowy łydki, co sprawia, że doskonale sprawdzają się w połączeniu z garniturem, zapewniając, że noga pozostaje zakryta nawet w pozycji siedzącej. Warto jednak pamiętać, że skarpetki garniturowe nie są zarezerwowane wyłącznie na specjalne okazje. Idealnie nadają się również do noszenia w innych sytuacjach, gdy nie chcemy eksponować gołej kostki.

 

Podkolanówki

Podkolanówki, jak mówi sama nazwa, kończą się pod kolanem. Uwielbiam je nosić zimą, ponieważ stanowią dodatkową warstwę ciepła pod kozakami. Kiedyś były kojarzone głównie z dziewczęcymi mundurkami szkolnymi, ale obecnie przeżywają swój renesans. W zestawieniu z półbutami lub loafersami na grubej podeszwie dodają wyrazistości niejednej casualowej stylizacji.

 

Zakolanówki

Zakolanówki to rodzaj skarpet, które sięgają powyżej kolan. Są grubsze niż pończochy i nie mają ozdobnego, szerokiego wykończenia w górnej części. Oprócz tego, że chronią przed wiatrem i zimnem, mogą dodać charakteru jesienno-zimowym stylizacjom. Spróbuj zestawić zakolanówki z krótką sukienką lub spódnicą oraz rajstopami i wysokimi butami.